Anchorage International Film Festival

S C H E D U L E

Friday, December 5  

Camille

Premiere Feature

Bear Tooth Theatrepub

7:00 PM

Gala Opening Night Party

Special Events

Alaska Aviation Heritage Museum

9:00 PM

Saturday, December 6  

Subjective Subtleties

Short film compilation

Bear Tooth Theatrepub

12:00 noon

Animation for Kids

Animated film compilation

Bear Tooth Theatrepub

4:00 PM

Bart Got A Room

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

5:45 PM

Chronic Town

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

7:55 PM

Repo: The Genetic Opera

Feature Special Selection

Bear Tooth Theatrepub

10:15 PM

Junk Dreams

Documentary feature / Snowdance selection

Anchorage Museum

12:30 PM

Streetsweeper

Feature film

Anchorage Museum

2:30 PM

Rachel: A Perfect Life

Documentary Feature

Anchorage Museum

4:30 PM

The Human Condition

Documentary short film compilation

Anchorage Museum

6:15 PM

Reel Macabre

Short film compilation

Anchorage Museum

8:45 PM

Iron Giant

Animated feature

Loussac Library

10:30 AM

Animated Family Films

Short animation compilation

Loussac Library

12:30 PM

Little Miss Dewie

Family film program

Loussac Library

2:00 PM

Eating Alaska

Family Featurette / Snowdance selection

Loussac Library

2:30 PM

Student Film Forum

Short film compilation by local students

Loussac Library

4:15 PM

Sunday, December 7  

Diamonds in the Rough

Documentary feature

Bear Tooth Theatrepub

12:00 noon

Building of Alaska

Documentary feature / Snowdance selection

Bear Tooth Theatrepub

4:00 PM

The Last Days of Shishmaref

Documentary feature / Snowdance selection

Bear Tooth Theatrepub

6:15 PM

Queer Duck / Sex & Drugs

Animated feature and shorts program

Bear Tooth Theatrepub

8:30 PM

Serious...

Short films compilation

Fireweed Theatre

1:00 PM

Sky in December

Feature film

Fireweed Theatre

3:15 PM

Objective Observations

Short films compilation / Snowdance selection

Fireweed Theatre

5:15 PM

The Project

Feature film

Fireweed Theatre

7:45 PM

Super Shorts

Super short film compilation

Anchorage Museum

3:15 PM

Adventures in Animation

Animation short film compilation

Anchorage Museum

5:30 PM

Top of Their Game

Documentary compilation

Anchorage Museum

7:30 PM

Filmmaker Workshop with

Andrew MacLean

Workshop

Out North

2:00 PM

Monday, December 8  

Vanaja

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

5:30 PM

Chinatown

Classic feature film

Bear Tooth Theatrepub

8:00 PM

Butterfly Dreaming

Feature film

Fireweed Theatre

5:45 PM

Moon and Other Lovers

Feature film

Fireweed Theatre

7:45 PM

A Nashville State of Mind

Documentary feature

Anchorage Museum

5:30 PM

A Powerful Noise

Documentary feature

Anchorage Museum

7:30 PM

Tuesday, December 9  

Mr. Foe (Hallam Foe)

Feature film special selection

Bear Tooth Theatrepub

5:30 PM

Stone Angel

Feature film special selection

Bear Tooth Theatrepub

7:45 PM

Reception

Sponsored by the Consulate of Canada

Bear Tooth Theatrepub

9:45 PM

Carrot Cake Conversations

Feature film

Fireweed Theatre

5:45 PM

Reel Macabre

Short film compilation

Fireweed Theatre

8:15 PM

Everyday People

Documentary short film compilation

Anchorage Museum

5:30 PM

Upstream Battle

Documentary feature

Anchorage Museum

7:30 PM

Wednesday, December 10  

How to Be

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

5:30 PM

Dream Boy (The Gay-La)

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

7:45 PM

Gay-La after party

Meet and greet with director James Bolton

Mad Myrna's

10:00 PM

Nashville State of Mind

Documentary feature film

Fireweed Theatre

5:30 PM

Serious...

Short film compilation

Fireweed Theatre

7:30 PM

The Great Escape

Classic feature film

BIG Fireweed Theatre

7:45 PM

Skid Marks

Feature film

Fireweed Theatre

9:40 PM

Big Wild Animation

Animated short film compilation

Anchorage Museum

5:30 PM

Streetsweeper

Feature film

Anchorage Museum

8:00 PM

Thursday, December 11  

Crawford

Documentary feature film

Bear Tooth Theatrepub

5:30 PM

Bart Got A Room

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

7:30 PM

Resurrection County

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

9:45 PM

Offside

Feature film

Fireweed Theatre

5:45 PM

Sky in December

Feature film

Fireweed Theatre

8:00 PM

Alaska, Far, and Away

Documentary feature film / Snowdance

Anchorage Museum

5:30 PM

Ballou

Documentary feature film

Anchorage Museum

7:45 PM

Friday, December 12  

Chronic Town

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

5:30 PM

Coyote

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

7:45 PM

Love & Pain Adult Shorts

Mixed media bag of short films for adults (18+) only

Bear Tooth Theatrepub

10:10 PM

The Project

Feature film

Fireweed Theatre

5:45 PM

How to Be

Feature film

Fireweed Theatre

7:30 PM

Resurrection County

Feature film

Fireweed Theatre

9:30 PM

Rachel: A Perfect Life

Documentary Feature

Anchorage Museum

5:30 PM

The Wrecking Crew

Documentary Feature

Anchorage Museum

7:45 PM

Martini Matinee

Mixed media bag of short films

Mixx Grill

3:00 PM

Quick Freeze Film Project

Special Event

Out North

8:00 PM

Saturday, December 13  

Snowdance Short Films

Mixed media short film compilation

Bear Tooth Theatrepub

12:45 PM

Upstream Battle

Documentary feature film

Bear Tooth Theatrepub

3:15 PM

Half Life

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

5:30 PM

Streetsweeper

Winner-Jury Prize for Best Feature

Bear Tooth Theatrepub

8:00 PM

Last Days of Shismaref

Documentary feature film / Snowdance

Fireweed Theatre

12:30 PM

Offside

Feature film

Fireweed Theatre

2:45 PM

Vanaja

Feature film

Fireweed Theatre

4:30 PM

Mr. Foe (Hallam Foe)

Feature film special selection

Fireweed Theatre

6:45 PM

Super Shorts

Super short film compilation

Fireweed Theatre

8:45 PM

Big Wild Animation

Animated short film compilation

Anchorage Museum

12:30 PM

Ballou

Documentary feature film

Anchorage Museum

2:30 PM

Secrets to Love

Documentary feature film

Anchorage Museum

4:15 PM

A Powerful Noise

Documentary feature

Anchorage Museum

6:00 PM

Subjective Subtleties

Short film compilation

Anchorage Museum

8:00 PM

Golden Oosikar Awards

Special Event

Middle Way Cafe

8:30 PM

Filmmaker Workshop with Jan Louter

Workshop

Out North

11:00 AM

Animation for Everyone: Understanding the Illusion of Life

Workshop with Jeff Chiba Stearns

Out North

3:00 PM

Sunday, December 14  

The Magistical

Animated family feature

Bear Tooth Theatrepub

12:45 PM

Only

Feature film

Bear Tooth Theatrepub

3:15 PM

Audience Award Showing

The Wrecking Crew

Best documentary feature selected by AIFF audiences

Bear Tooth Theatrepub

5:30 PM

Audience Award Showing

Coyote

Best feature selected by AIFF audiences

Bear Tooth Theatrepub

8:00 PM

The Wrecking Crew

Documentary Feature

Fireweed Theatre

12:30 PM

Moon and Other Lovers

Feature film

Fireweed Theatre

2:30 PM

Half Life

Feature film

Fireweed Theatre

4:45 PM

Coyote

Feature film

Screening Canceled - Moved to Bear Tooth at 8 PM

Objective Observations

Short films compilation

Anchorage Museum

3:15 PM

Crawford

Documentary feature film

Anchorage Museum

5:30 PM

Schedule Special Events Official Selections Features Documentaries Short Documentaries
Animation Short Films Super Shorts Family Films Main Workshops
Our Sponsors Volunteer Contact Us Filmmaker Hospitality Previous Festivals Venues
AMIPA Photo Album Staff Area